Artistlista A-Ö

Artister och låtskrivare (med länk)

Våra medlemmar skriver och framför musik i ett mångfald av olika genrer. Här finner du hela listan från A-Ö.
Du kan också se ett urval med presentation och foto.

A-B

Ann Sofie Wensbo  Hemsida: wensbomusic.bandcamp.com

Anna-Karin Andersson  Instrument: fiol, oktavfiol, hardangerfela. Folkton och egna kompositioner Hemsida: Maine Coon Trio

Anja Hallner  “Nordens Enya”  Musik: Spotify

Anita Berger  Vispoet, trubadur (sång/dragspel) och skådespelerska, bl a medverkat i den ikoniska LP;n Tjejclown.
kontakt: anitaberger.anita (a) gmail.com

C-D

Carin Lundhquist Grupper:  Grape: Elektronisk pop/rock, grapemusic.se. Instant Circuit: improviserad elektronisk konstmusik, instantcircuit.se.
Hemsida (Carins): lundhquist.se/music/ Kontakt: carin (a) lundhquist.se

Caroline Williams  Blues, soul, jazz. Facebook: Caroline Williams Blues & Soulfriends

Caroline Gustavsson Hemsida: carolinegustavsson.comFacebook / Instagram  /
Pop/singersongwriter / Instrument: sång, gitarr, piano. kontakt: mindasongs (a) hotmail.com

Clara Cleo Cornell  Ekens Bossa (bossanovakvartett), jazzduo och egen popmusik, Cleocat (rap/spoken)

Cozoe  Pop, elektroniskt, ambient. Låtskrivare i låtskrivarteamet SyCoZ. hemsida: Cozoemusic / Spotify / Soundcloud

Derlyflow  Hemsida: Derlyflow

E-F

Elizabeth Fagerlund  Musik: Elizabeth Fagerlund

Erika Larsdotter  Pop, visa , jazz, fusion. Soundcloud
Instrument: Sång, piano, keybords, musikproduktion

G-H

Hanna Hanski Hemsida: hannahanski.se

Helena Soluna Hemsida: helenasoluna.com

I-J

Jane Helen Musik: Youtube

Jessica Stendahl   Hemsida: stendahl.nu

Josefine Jindrisek  Musik: YouTube
Visor och vispop. Instrument: sång, piano. kontakt: josefinejindrisek (a) gmail.com / 0736 – 525 115

K-L

Katrin Forsmo Folk-världsmusik/visa. Sjungande cellist och musikskapare i duon Cellang  Hemsida: cellang.se

Lena Köster
Visor, lätt bluesjazz, psalmer, reciterad och improvisationssjungen lyrik.
Instrument: Sång, piano, gitarr, blockflöjt.

Lotonality (Lotta Ekström)  Facebook  /  Spotify
Duo med förkärlek för melodiösa gitarrer, stråkar och piano som ramar in berättelser om oss alla.
KÄRA NÅN: A capellaprojekt med låtar på svenska om allt från våldsverkare till sockerföreläsare och utmattning.

Leneh (Helene Schöning Fahlén)  Hemsida: leneh.se
Instrument: sång, gitarr

M-N

Madeleine Ericson  Hemsida: madeleineericson.se
Sång, gitarr, musikproduktion, ljudteknik

Maria Rosén  Hemsida: mariarosen.se

Marie Hellström-Kersh, band: Kora Dolora  Hemsida:  koradolora.se

Martina Orlop  Facebook: Martina Orlop – Valkyria Artist

Marianne Milde  Hemsida: mariannemilde.com  / Spotify / Youtube
En blandning av jazz och musikal, med inslag av folk och klassiskt. Instrument: sång, piano, fiol.

Nenne Panrike Musik: Youtube

O-T

Rebecca o Nils hemsida: rebbecaonilstrio

Rebecka Karlsdotter  Hemsida: rebeckakarlsdotter.com

Signe Rudberg Selin   Facebook
Genre: Visor på svenska, musik med poesi, jazz och folkton.

Sue Sergel Trio  Facebook  /  Spotify
Var tidigare känd för att spela blues, numera är det närmaste definitionen Americana. Instrument: sång, gitarr.

WITTMAR skapar fängslande musikvärldar med slingrande melodier, tankfulla texter och stor närvaro. Med utgångspunkt i sångerskan och låtskrivaren Marika Wittmars kompositioner blandar de fem musikerna influenser från bland annat folk/världsmusik, blues och en nypa 70-tals progrock.  Facebook

Övriga

Anna Lumén
Astrid Lorenzon
Carolina Olsson
Camilla Bakke
Erika Heander Wikdahl / AKIRE
Eva Högberg
Gabriella Åström
Jeannie Senaga Heimfrid
KrIstina Grahn
Leena Svensson Zeitler
Maria Palmberg
Mette Strömberg
Theres Vastad
Åsa Norén

Till toppen