Artistlista A-Ö

Artister och låtskrivare (med länk)

Våra medlemmar skriver och framför musik i ett mångfald av olika genrer. Här finner du hela listan från A-Ö.
På sidan Artister & Låtskrivare kan du se ett urval artister med presentationer och foto.

A-B

Ann Sofie Wensbo  wensbomusic.bandcamp.com

Anna-Karin Andersson  Maine Coon Trio
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

Anja Hallner  “Nordens Enya”  Spotify
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

Anita Berger  Vispoet, trubadur (sång/dragspel) Tjejclown
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

C-D

Carin Lundhquist   grapemusic.se / instantcircuit.se / lundhquist.se/music/
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

Caroline Williams  Blues, soul, jazz. Caroline Williams Blues & Soulfriends

Caroline Gustavsson carolinegustavsson.comFacebook / Instagram
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

Clara Cleo Cornell  Ekens Bossa / Cleocat
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

Cozoe  linktr.ee/cozoe_music
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

Derlyflow  Derlyflow
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

E-F

Elizabeth Fagerlund   Elizabeth Fagerlund

Erika Larsdotter   Soundcloud
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

G-H

Hanna Hanski hannahanski.se

Helena Soluna  helenasoluna.com

I-J

Jane Helen  Youtube

Jessica Stendahl  stendahl.nu

Josefine Jindrisek YouTube
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

K-L

Katrin Forsmo Folk-världsmusik/visa. Sjungande cellist och musikskapare i duon Cellang  Facebook

Lena K
Visor, lätt bluesjazz, psalmer, reciterad och improvisationssjungen lyrik.
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

Lotonality  Facebook  /  Spotify
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

Leneh  leneh.se

M-N

Madeleine Ericson  madeleineericson.se

Maria Rosén   mariarosen.se

Marie Hellström-Kersh, band: Kora Dolora   koradolora.se

Martina Orlop  Facebook: Martina Orlop – Valkyria Artist

Marianne Milde  mariannemilde.com  / Spotify / Youtube
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

Nenne Panrike  Youtube

O-T

Rebecka O'Nils rebeckaonilstrio  / Spotify
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

Rebecka Karlsdotter  rebeckakarlsdotter.com

Signe Rudberg Selin   Facebook
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

Sue Sergel Trio  Facebook  /  Spotify
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

Tali Yifhar  Musik: Soundcloud / Poesi:Talisplace
Låtskrivare; Pop, Rock, Soul, Blues, Knoppjazz, RnB, Visor, Folk.
Jag skriver text och musik för egna låtar. Samarbetar gärna genom att skriva texter till din musik för samtliga genrer, samtliga ämnen.
Kontakt: tali.ty@icloud.com

WITTMAR skapar fängslande musikvärldar med slingrande melodier, tankfulla texter och stor närvaro. Med utgångspunkt i sångerskan och låtskrivaren Marika Wittmars kompositioner blandar de fem musikerna influenser från bland annat folk/världsmusik, blues och en nypa 70-tals progrock.  Facebook

Anslutna artister och låtskrivare är även:

Anna Lumén
Astrid Lorenzon
Carolina Olsson
Camilla Bakke
Erika H Wikdahl
Eva Högberg
Gabriella Åström
Jeannie Senaga Heimfrid
KrIstina Grahn
Leena Svensson Zeitler
Maria Palmberg
Mette Strömberg
Theres Vastad
Åsa Norén

Till toppen