Artistlista A-Ö

Artister och låtskrivare (med länk)

Våra medlemmar skriver och framför musik i ett mångfald av olika genrer. Här finner du hela listan från A-Ö.
På sidan Artister & Låtskrivare kan du se ett urval artister med presentationer och foto.

A-B

Ann Sofie Wensbo  wensbomusic.bandcamp.com

Anna-Karin Andersson  Maine Coon Trio
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

Anja Hallner  “Nordens Enya”  Spotify
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

Anita Berger  Vispoet, trubadur (sång/dragspel) Tjejclown
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

C-D

Carin Lundhquist   grapemusic.se / instantcircuit.se / lundhquist.se/music/
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

Caroline Gustavsson carolinegustavsson.com
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

Caroline Williams  Blues, soul, jazz. Caroline Williams Blues & Soulfriends

Clara Cleo Cornell  Ekens Bossa / Cleocat
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

Cozoe  linktr.ee/cozoe_music
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

Ditte Liss  Spotify
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

E-F

Elizabeth Fagerlund   Elizabeth Fagerlund

Erika Larsdotter   Soundcloud
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

Erika Wikdahl / AKIRE Soundcloud
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

G-H

Hanna Hanski hannahanski.se

Helena Soluna  helenasoluna.com

I-J

Jane Helen  Youtube

Josefine Jindrisek YouTube
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

K-L

Lena K
Visor, lätt bluesjazz, psalmer, reciterad och improvisationssjungen lyrik.
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

M-N

Madeleine Ericson  madeleineericson.se

Maria Rosén   mariarosen.se

Marie Hellström-Kersh, band: Kora Dolora   koradolora.se

Martina Orlop  Facebook: Martina Orlop – Valkyria Artist

Marianne Milde  mariannemilde.com  / Spotify / Youtube
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

Mànja Waltman
Folklore, ballader, romanser
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

O-T

Rebecka O'Nils rebeckaonilstrio  / Spotify
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

Signe Rudberg Selin   Facebook
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

Sue Sergel Trio  Facebook  /  Spotify
Mer om artisten på Artister & Låtskrivare

Tali Yifhar  Musik: Soundcloud / Poesi:Talisplace
Låtskrivare; Pop, Rock, Soul, Blues, Knoppjazz, RnB, Visor, Folk.
Jag skriver text och musik för egna låtar. Samarbetar gärna genom att skriva texter till din musik för samtliga genrer, samtliga ämnen.
Kontakt: tali.ty@icloud.com

Therés Enström Spotify
Låtskrivare och musiker i olika konstellationer. Främst rock.
Genre: Rock, alternativt

Turid Ryan  Musikcentrum Väst
Sång och gitarr, själv eller i duo. Genre: Visor, jazz, rock
Band: Contemplation med Göran Granlund, gitarr
Kontakt: turid@bredband2.com / 0709-321708

U-Ö

WITTMAR skapar fängslande musikvärldar med slingrande melodier, tankfulla texter och stor närvaro. Med utgångspunkt i sångerskan och låtskrivaren Marika Wittmars kompositioner blandar de fem musikerna influenser från bland annat folk/världsmusik, blues och en nypa 70-tals progrock.  Facebook

Anslutna medlemmar är även:

Anna Lumén
Astrid Lorenzon
Carolina Olsson
Camilla Bakke
Eva Högberg
Gabriella Åström
KrIstina Grahn
Leena Svensson Zeitler
Mette Strömberg
Theres Vastad
Åsa Norén
samt ytterligare medlemmar, som valt att inte stå på hemsidan.

Till toppen