Artistlista

Våra medlemmar/artister
Våra artister gör musik inom olika genrer och finns för närvarande  i 7 olika län: Stockholm, Uppsala, Västra Götaland, Skåne, Dalarna, Västernorrlands och Jämtlands län.
Observera att denna sida är under utveckling och ska kompletteras med foto och mer information för artisterna. Dock kan du redan nu gå till många av artisternas hemsidor för att se och höra mer!

Artistlista A-Ö

 


A -B

Anna Franzen Salmonsson  ArtistCV: Anna Salmonsson

Anna Lumén

Ann Sofie Wensbo  Hemsida: wensbomusic.bandcamp.com

Anna-Karin Andersson  Hemsida: Maine Coon Trio

Anja Hallner  “Nordens Enya”  Musik: Spotify

Anita Berger. Vispoet, trubadur (sång/dragspel) och skådespelerska, bl a medverkat i den ikoniska LP;n Tjejclown.  
kontakt: anitaberger.anita (a) gmail.com

Astrid Lorenzon

C – D

Camilla Widell  Hemsida: cbwmusic.se

Camilla Bakke  Hemsida: Simone says

Carin Lundhquist  Grape: Elektronisk pop/rock, grapemusic.se. Instant Circuit: improviserad elektronisk konstmusik, instantcircuit.se. Carin: lundhquist.se/music/ Kontakt: carin (a)  lundhquist.se

Carolina Olsson

Caroline Williams  Facebook: Caroline Williams Blues & Soulfriends

Caroline Gustavsson
Hemsida: carolinegustavsson.com /  Facebook / Instagram  /
Genre: pop/singersongwriter / Instrument: sång, gitarr, piano. kontakt: mindasongs (a) hotmail.com

Clara Cleo Cornell  Ekens Bossa (bossanovakvartett) och egen popmusik, Cleocat (rap/spoken)
kontakt: cornelia.kultur (a) gmail.com

Derlyflow (Derly Guzman)  Hemsida: Derlyflow

E -F

Emma Dahlin Haglund  Hemsida: emmadhaglund.se

Erika Larsdotter
Eva Högberg

Elizabeth Fagerlund  Musik: Elizabeth Fagerlund

G-H

Gabriella Åström  Hemsida: Me the tiger

Hanna Hanski Grünewald  Hemsida: hannahanski.se

Helena Berggren / Helena Soluna  Hemsida: helenasoluna.com

I-J

Jane Helen (Jane Weiss) Musik: Utube

Jessica Stendahl   Hemsida: stendahl.nu

Josefine Jindrisek  Musik: YouTube  
Visor och vispop. Har alltid fastnat för låtar där texten betyder något, är en berättelse. Instrument: sång, piano.   kontakt: josefinejindrisek (a) gmail.com / 0736 – 525 115

K-L

Katrin Forsmo  – Duon Cellang  Hemsida: cellang.se

Kristina Grahn  Hemsida: skaparvind.se

Lena Köster  
Visor, lätt bluesjazz, psalmer, reciterad och improvisationssjungen lyrik. Instr: Sång, piano, gitarr, blockflöjt. 

Leena Svensson Zeitler  Facebook: Funkylatinproject

Lotonality (Lotta Ekström)  Facebook  /  Spotify

Leneh (Helene Schöning Fahlén)  Hemsida: leneh.se

M-N

Madeleine Ericson  Hemsida: madeleineericson.se

Maria Rosén  Hemsida: mariarosen.se

Marie Hellström-Kersh, band: Kora Dolora  Hemsida:  koradolora.se

Martina Orlop  Facebook: Martina Orlop – Valkyria Artist

Marianne Milde  Hemsida: mariannemilde.com  / Spotify / Youtube  
En blandning av jazz och musikal, med inslag av folk och klassiskt. Instrument: sång, piano, fiol.
kontakt: marimild (a) gmail.com / 070 – 301 84 82

Nenne Panrike Musik: Utube

Ninna Gudmundsson  Hemsida: ninnagudmundsson.com

O-T

Rebecka Karlsdotter  Hemsida: rebeckakarlsdotter.com

Signe Rudberg Selin  / Facebook
Genre: Visor på svenska, musik med poesi, jazz och folkton.   
kontakt: 073 – 828 4499, rudbergselinsigne (a) gmail.com

Sue Sergel & Sue Sergel Trio  Hemsida: blackmollyproductions.com. / Facebook  /   Spotify 
Genre
: Americana. Var tidigare känd för att spela blues, numera är det närmaste definitionen Americana. Just nu spelar jag in ett nytt album som liknar ingenting jag har tidigare gjort. Det finns allt från punk-liknade låtar till flummig jazzinspirerade låtar. Instrument: sång, gitarr. 

Theres Vastad
Åsa Norén